Тотално управление на качеството ©Христо Тужаров, 2009
|
ПОСТОЯННИ ПОДОБРЕНИЯ
|
РЕИНЖЕНЕРИНГ НА БИЗНЕС-ПРОЦЕСИТЕ
УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА БИЗНЕС - ПРОЦЕСИТЕ
|
Да се управляват промените е невъзможно. Промените могат да се изпреварват. Централна задача на мениджмънта в XXI век е колкото може повече организации да се превърнат в лидери на промените. За това е необходимо:
П. Дракър
Необходимост от постоянни подобрения
Идеята за постоянни подобрения в стопанската активност на организациите се отнася до процесите, качеството на продукцията и системата за мениджмънт на качеството.
Тази идея активно се разработва след 50-те година на ХХ век от Деминг, Файгенбаум, Джуран, Кросби, Исикава, Тагучи и други водещи в областта на качеството специалисти.
Днес постоянните подобрения се считат като едно от основните средства за повишаване на конкурентоспособността на организациите.
Подобренията трябва да бъдат заложени в структурата и характера на организацията, а постоянните подобрения да са цел на всеки поотделно и на организацията като цяло.
Ключови преимущества:
Инструменти използвани за постоянни подобренияЦикъл на ДемингЦикълът на Деминг показва пътя към подобрения. Той стои в основата на много от съвременните концепции за развитие на бизнеса.
БенчмаркингМетод за непрекъснато усъвършенстване на дейности от всякакъв вид и ниво чрез сравнение с еталон. При това еталонът не остава постоянен. Той съответства на измененията на външните и вътрешните условия.
20 ключаИнструмент за оценка на ефективността в работата на организацията, включващ съвкупност от различни методи за реализиране на постоянни подобрения и усъвършенствания, внедрявани от организациите - лидери.
Ситуационен моделИнструмент за анализ и управление на промените.
Подходи за постоянни подобренияВ ISO 9004:2000 (приложение Б) се предлагат два фундаментални подхода за извършване на подобренията в една организация, като методите за тяхната реализация могат да бъдат следните
|