© Христо Тужаров, Август 2008
|
ЖИЗНЕН ЦИКЪЛ НА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ
|
ПАРАДИГМИ НА МЕНИДЖМЪНТА
ПОДХОДИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ
ПРИМЕРНА КОНЦЕПЦИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ ЖИЗНЕН ЦИКЪЛ НА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ
|
1. Натрупване на знания
Стихийно и безсистемно натрупване на информация в организациятаЗнанията в организацията, също както и процесите съществуват независимо дали са осъзнати или не. Въпросът е в това, явяват ли се знанията обект на управление. КМ изисква да се вземе под контрол стихийното и несистемно натрупване на информация в организацията и да се пристъпи към отделяне и систематизиране на намиращото се в организацията знание.
Определяне източниците на знанияИзточниците на знания зависят от съответния отрасъл, но като правило в тях влизат:
Превеждане източниците в класа интелектуални активи на организациятаВ хода на този етап е необходимо източниците на знания:
2. Извличане на знанияПроцес, идентичен с традиционното извличане на знания за експертните системи. Много важен етап за жизненоспособността на системата.
Извличането на знания се извършва основно в две направления:
Извличане на знания от натрупаната информацияЗа целта се използват технологиите:
В търсене на нужните сведения се претърсват корпоративните бази данни, архивите на информационните системи, текстове на електронни документи и други масиви данни.
Извличане на знания от специалиститеЗа целта се използват специализирани технологии, явяващи се предмет на инженеринг на знанията (knowledge engineering), възникнал при разработката на системи за работа със знания.
Процесът включва следната последователност: Знания на специалист à Инженер по знания à База знания
3. Структуриране на знания На този етап се:
4. Формализация на знания Представяне на структурираната информация във формати за машинна обработка, т.е. на езиците за описание на данни и знания. 5. Обслужване на знанияРазбира се:
|