© Христо Тужаров, Август 2008
|
УЧАСТИЕ НА ПЕРСОНАЛА
|
ПАРАДИГМИ НА МЕНИДЖМЪНТА
ПОДХОДИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ
ПРИМЕРНА КОНЦЕПЦИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ ЖИЗНЕН ЦИКЪЛ НА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЯ
|
Използвайки електронни средства за организация на дейността, група хора може да изпълнява съвместни действия почти толкова бързо, както едно действие се изпълнява от един човек – но трябва да добавите и цялата мощ на обединения интелект на членовете на колектива. Б. Гейтс
Хората в една организация са най-важния й капитал. Техните знания трябва да се управляват. От тяхната компетентност, ангажираност и умения за работа в екип зависи успеха на всяка организация.
За да се увеличава постоянно интелектуалния капитал на една бизнес организация, тя трябва да бъде обучаваща се организация и да прилага технологиите за управление на знания и електронно обучение.
Същност на участието на персонала
Хората от всички нива представляват същността на организацията и тяхното пълно приобщаване дава възможност, знанията им да бъдат използвани в нейна полза. Те съставляват голяма част от интелектуалния капитал на организацията и от тях пряко зависят крайните резултати.
Фактори влияещи върху участието на персонала
Управление на знанияИнтегрален подход към създаване, натрупване и в определена степен управление на знания, принадлежащи на сътрудниците на организацията или съхранявани във вид на документи, с цел използване при обучение, решаване на проблеми и приемане на решения.
Обучаваща се организацияОрганизация, която е способна самостоятелно да изработва стратегия и тактика на своето поведение, в зависимост от състоянието на самата организация и от настъпващите промени във външната среда.
Електронно обучениеКонцепция, използваща информационни технологии за извършване на обучение по всяко време, на всяко място през целия живот на човека.
Проектен стил на животБизнес концепция, при която за реализиране на конкретна заявка на потребителите стартира проект. Във всички случаи, когато се появи идея за нов проект, някой в организацията трябва да поеме отговорността на лидер за неговата реализация и да получи пълномощия на “собственик” на проекта. За организиране на дейностите по проекта се набира екип от доброволци чрез конкурс.
Екипна работаОрганизацията се явява система от взаимодействащи екипи. Екипната работа обединява достойнствата на малката организация с преимуществата на голямата.
Делегиране на пълномощияКолкото по-близо до източника на информация е разположен механизмът за вземане на решения, толкова решенията са по ефективни. Делегирането на пълномощия се базира на доверие и то създава условия на прозрачност на информационните потоци.
Управление чрез участиеНа всички членове на организацията се осигурява реална възможност за участие в управлението. Това предизвиква чувство на съпричастност, което рязко увеличава мотивацията и творчеството.
Превръщане на наемните работници в сътруднициЯвява се ключов фактор за активизиране участието на персонала. Наемният труд съществува в продължение на много векове. Днес тази организационна форма се явява пречка в развитието на организацията. Промяната в природата на пазара изисква промяна на отношенията между хората в процеса на производството и бизнес общуването. Сътрудниците, за разлика от наемните работници, възприемат културата и ценностите на организацията като свои и се стремят да ги усъвършенстват.
Отказ от идеята за наказаниеОтказ от идеята за наказание - Изчезва страха в организацията - Лъжата като инструмент на управление става излишна - Разгръща се инициативност и се поражда ентусиазъм.
Ключови преимущества от участието на персонала
Резултати за персонала
|