|
ЕЛЕКТРОННО ПРАВИТЕЛСТВО
|
|
ГЛОБАЛНИ ИНТЕРНЕТ ТЕХНОЛОГИИ
РАЗВИТИЕ НА КОНЦЕПЦИЯТА Е - ПРАВИТЕЛСТВО
|
Предпоставки за електронно правителствоВ информационното общество държавното управление трябва да съответства на обществените информационни потребности, за да не се превръща в спирачка на общественото развитие.
До 2007г органите за управление на Евро съюза ще използват средствата на eGovernment.
За да се интегрира в състава на единна Европа, България трябва се намира в развита фаза на реализация на концепцията и да притежава съвместим с общоевропейския интерфейс на държавно управление.
Определение за електронно правителствоЕлектронното правителство (Electronic government) е организация на държавно управление на база електронни средства за обработка, предаване и разпространение на информация, включваща:
Правителство, в което цялата съвкупност от вътрешни и външни връзки и процеси се поддържа и обезпечава от съответните информационно – комуникационни технологии.
Електронното правителство не само сервизира властта, но и я прави прозрачна. Всяка стъпка, която тя предприема става незабавно известна на обществеността. Компоненти на електронното правителство
* Данни необходими за вземане на оптимални решения; * Модели за прогнозиране и вземане на решения. * Автоматизация на административните бизнес-процеси;
Предимства на електронното правителство
Основни принципи на електронното правителство
Предлагани информационни услуги от електронното правителствоНапълно електронизирана се счита административна услуга, тогава, когато онлайн взаимодействието е възможно на всеки от четирите последователни стадия от нейното реализиране:
Видове услуги на електронното правителствоЗа по детайлен анализ на множеството административни услуги те се разделят на четири функционални групи:
ПлащанияУслуги, при които финансовите потоци са насочени от гражданите и бизнеса към правителството (данък печалба, данък общ доход, обществено осигуряване и т.н.);
РегистрацияУслуги, свързани с оформяне обектни или персонални данни, като резултат на административни задължения (регистрация на фирма, регистрация на автомобил и т.н.);
Предоставяне на добавкиУслуги, позволяващи на гражданите да получава преимущество или печалба в замяна на това, че са изпълнили задълженията си към държавата (работа, социална защита, медицински услуги и т.н.);
Издаване на разрешения и лицензиДокументи, издавани от държавните и общински органи (персонални документи, разрешения за строителство и т.н.).
Пример: Интернет гласуване(Internet vote) Различни форми на гласуване – от изучаване на общественото мнение, през референдуми, до политически избори, провеждани чрез Интернет. Избирателят получава на съответния Web сайт електронен бюлетин и гласува. Валидността на бюлетина се гарантира чрез цифров електронен подпис. Важен проблем си остава съхранението тайната на гласуването, различните манипулации с електронния бюлетин и хакерските атаки.
|