|
БИЗНЕС КЪМ ПОТРЕБИТЕЛ
|
|
СЪЩНОСТ НА СЪВРЕМЕННАТА ТЪРГОВИЯ
СЪЩНОСТ НА ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ
ДРУГИ ВАРИАНТИ НА ЕЛЕКТРОННА ТЪРГОВИЯ
|
Визнес към потребител (B2C Business-to-Customer)Категория електронна търговия, която е еквивалентна на търговията на дребно и е представена от различни видове магазини с предлагане на всякакви потребителски стоки.
Развитието на В2С е свълзано с общото развитие на икономиката и повишаване благосъстоянието на купувачите. В2С търговията може да се развива само при наличие на високо качество на всички нейни компоненти: 1) Логистика; 2) Транспортна инфраструктура; 3) Пощенска система; 4) Платежни системи на Интернет магазините.
Причини за развитие на В2С
В2С, предимства
Проблеми стоящи пред В2С1. Проблеми на информационната сигурност. Заедно с ръста на е търговията , расте и броя компютърни престъпления.
2. Ограничение на правата на потребителя. Потребителите на електронни услуги нямат възможност в пълна степен да се убедят в качеството на стоките, докато те не им бъдат доставени. В повечето от случаите не е предвидено връщане на доставената стока, ако тя не отговаря на изискванията.
3. Съществува голямо количество непрофесионални и недобросъвестни фирми действащи в областта на В2С.
4. Високо ниво на недоверие към е търговията сред потребителите. Част от потребителите на стоки и услуги на B2C просто не са привикнали към новите методи и технологии.
Бизнес В2С модели
Електронен магазин (E-shop).В този модел, фирма собственоръчно създава търговски център с цел:
Електронен аукцион (E-auction).Този модел е ориентиран към търсене на купувач, който е съгласен да плати най-висока цена. Съответно колкото е по голяма аудиторията, толкова по високо може да бъде предложението за цена.
Виртуално съобщество (Virtual communities).Този модел е подобен на електронния магазин, но има това предимство, че се създава добавена стойност чрез обмен на информация между потребителите.
Търговски агрегати (E-mall).Този модел предвижда оказване на услуга при търсене на нужните стоки в голям брой електронни магазини, аукциони и т.н.
За тези услуги посредника получава процент от продажбите.
Електронни дилъри (3rd party marketplace).Тези модели обслужват фирми, които търсят нови пазари и за целта използват дилъри, които срещу процент организират продажбата на стоките им.
Платежни системи (E-payment systems).Този модел обслужва потребителите и фирмите, осигурявайки им безопасно извършване на паричните транзакции.
|