|
РАЗВИТИЕ НА ПОНЯТИЕТО СИСТЕМА
|
|
БАЗОВИ ТОПОЛОГИИ НА СТРУКТУРАТА НА СИСТЕМИТЕ
ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ НА СИСТЕМИТЕ
|
"Важността на цялото превишава важността на неговите съставляващи " Аристотел
"Цялото се обяснява със свойствата на неговите съставляващи ". Галилей
Възникване на понятието системаПонятието "система" (организъм, строй, съюз - цяло, съставено от части) възниква в Древна Гърция преди около 2000 години. Древните учени (Аристотел, Демокрит, Декарт, Платон и други) разглеждат сложните тела, процеси и представи за света като съставени от различни системи.
Развитие на понятието системаРазвитието на астрономията (Коперник, Галилей, Ньютон и други) води до представата за света като сбор от системи и до изясняване на категории от типа "предмет и свойства", "цяло и част", "субстанция и атрибути", "сходство и различие" и др.
Появата на различни философски виждания и теории за структурата на познанието (Бекон, Хегел, Ламберт, Кант, и други). извежда системния анализ до нивото на методологическа наука.
Развитието на естествознанието през XIX-XX вв. ( Берталанфи, Винер, Ешби, Цвики и други), базирано на използване на модели, води до формулиране на основните системообразуващи принципи.
Съвременното развитие на теорията на системите и системния анализ се базира както на класическите науки (математика, физика, химия, биология, история и др.), така и на некласическите (синергетика, информатика, когнитология, теория на нелинейната динамика и на хаоса и др.).
Днес Може да се твърди за встъпване в етап на научен, системно-междудисциплинарен подход към развитие на науката, образованието, техниката , технологиите. Етап, базиран на системни парадигми и системно информационни представи за света.
Основни направления в теорията на системитеОбщ за всички направления се явява използването на системния подход.
Системология (теория на системите)Изучава теоретичните аспекти и използването на теоретични методи (теория на информацията, теория на вероятностите, теория на игрите и т.н.).
Системен анализ (методология, теория и практика на изследване на системите)Изследва методологическите, а често и практическите аспекти и използва практически метод (математическа статистика, изследване на операциите, програмиране и т.н.).
Системотехника (практика и технология на проектиране и изследване на системите).
|