|
УПРАВЛЕНИЕ С ОБРАТНА ВРЪЗКА
|
|
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ В УПРАВЛЕНИЕТО
РОЛЯ НА ИНФОРМАЦИЯТА В УПРАВЛЕНИЕТО
УПРАВЛЕНИЕ СПОРЕД НИВОТО НА РЕАЛИЗАЦИЯ
|
Управление с обратна връзкаУправлението с обратна връзка осигурява функционирането на динамична саморегулираща се система. То събира данни за състоянието и изходите на системата, сравнява ги с целите на системата и ако е необходимо, прилага коригиращи мерки.
Процес (обект)—преобразува входните сигнали в изходни.
Датчик—следи за състоянието на обекта.
Компаратор—сравнява данните от датчика със зададените и подава отклонението от зададената стойност на изпълнителния орган.
Изпълнителен орган—на база данните от компаратора изработва управляващо въздействие за обекта.
Тази форма на управление е общоприета в бизнеса и промишлеността. Типично е използването на компютъризирана система за осигуряване информация за менажерите, които на база предоставената информация изпълняват управляващи функции и вземат решения.
Мениджърска система за управление с обратна връзкаДвойката регулатор-обект рядко се среща в бизнеса (често се среща в производството). В информационните системи ролята на регулатора се изпълнява от менажерите на организацията.
Управлението в организациите обикновено се осъществява на няколко нива.
Регулаторът на обекта на оперативно ниво подава информация за обекта и изработва управляващи въздействия (предлага решения) към регулатора на мениджърското ниво (получава информация от няколко регулатора на оперативно ниво). Подаваната информация може да бъде относно отклонения от желаното състояние или относно сумарно въздействие.
Данните и информацията, подавани на регулатора (менажера), трябва да бъдат кратки, прости и лесни за разбиране. Обща грешка е компютърните системи, които генерират тези данни, да създават обемисти отчети, от които е трудно да се намери нужната информация.
Пример: Данните и информацията трябва да се подават своевременно на регулатора в два варианта:
Пример: Всеки регулатор (мениджър) има своя сфера на действие и се очаква той като най компетентен по въпроса в организацията да предприема правилни коригиращи въздействия, ръководейки се от зададената му стратегия. Обикновено има лимит на въздействие. Когато този лимит бъде прехвърлен, той се обръща към по-горното ниво.
|