©Христо Тужаров, 2009
|
ЕЛЕКТРОННО ОБУЧЕНИЕ
|
ПРЕДИМСТВА НА ЕЛЕКТРОННОТО ОБУЧЕНИЕТО ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ЕЛЕКТРОННОТО ОБУЧЕНИЕ
|
Същност на електронното обучение
Електронното обучение (e-Learning) се характеризира с :
Компоненти на електронното обучение
Основни понятия за електронно обучение
Електронно обучение “ E-learning”Процес на обучения в електронна форма чрез мрежата Интернет или Интранет с използване на специална система за управление процеса на обучение.
Дистанционно обучение (ДО) Distance-education (learning)Целенасочен процес на интерактивно (построено на диалог) взаимодействие между преподавател и студенти, с използване на средства за обучение, които са независими към тяхното разположение в пространството и съгласувани (синхронизирани) във времето.
Дистанционно образование (ДО)Комплекс от образователни услуги, педагогическа система, в която се реализира процес на дистанционно обучение с потвърждаване на образователен ценз.
Дистанционни образователни технологииСистема от средства, методи и форми на обучение, предлагащи постоянно възпроизводимо и формализирано представяне, предаване и контрол на знания
Информационно-образователна среда (ИОС)Програмно-телекомуникационно и педагогическо пространство с единни технологични средства на водене учебния процес в Интернет среда, независими от професионалната специализация (нивото на предлаганото образование), организационно-правната форма и формата на собственост на учебните заведения.
Интернет-обучение (мрежови технологии)Обучение, при което студентите са свързани с източник на информация, с преподавател или един с друг чрез Интернет (Интранет).
Електронна библиотекаАпаратно-програмен комплекс, осигуряващ възможност за събиране актуализации и предоставяне на потребителите чрез телекомуникационна мрежа на информационни ресурси с учебно-справочно и друго предназначение.
Кейс (case):1) Набор от учебни материали на разнородни носители (печатни, аудио-, видео-, електрони материали), давани на студента за самостоятелна работа; 2) Описание на конкретна практическа ситуация, предложена на студента за самостоятелен анализ.
Кейсова (портфейлна) технология (кейс-технология) за дистанционно обучениеРеализира се с помощта на специален набор (“кейс”, “портфейл”, “комплект”) учебно-методически материали, ясно структурирани и по съответен начин комплектовани. Тези материали се предават на обучаемия за самостоятелна подготовка.
Компютърен (електронен) учебен курс или електронен учебно-методически комплексУчебно-методически програмно-информационен комплекс, осигуряващ възможност на обучаемия самостоятелно да усвои учебния курс в on-line и off-line режими с цел формиране и усвояване на нови знания, умения и навици в определена предметна област и в определен обем.
Електронно издание (ЕИ)Електронен документ (група електронни документи), преминали редакционно-издателска обработка, предназначени за разпространение в неизменен вид.
Учебни електронни издания (УЕИ)Изпълняват се в съответствие с приета типология за учебна и методическа литература, могат да представляват комплекси от учебни и методически материали с различно ниво на програмна реализации.
ТюторСертифициран в базово учебно заведение преподавател-консултант (инструктор, наставник), помагащ на обучаемия в организацията на индивидуалното обучение и осъществяващ учебно-методическо ръководство на учебния процес в рамките на конкретна учебна програма.
|