Архитектура на предприятие © Христо Тужаров, Стефан Калчев, Васил Милев, 2010
|
АРХИТЕКТУРНО ОПИСАНИЕ
|
МНОГОМЕРНОСТ НА АРХИТЕКТУРНОТО ОПИСАНИЕ
|
Архитектурно описаниеАрхитектурата на предприятието днес се счита, като основно средство за постигане синхронизация на бизнеса и ИТ.
В основата на нейното разработване и изграждане стои архитектурното описание. От това доколко то е правилно създадено зависят крайните резултати от съответните инициативи и проекти.
Същност на архитектурното описаниеНай-общо под понятието архитектурното описание се разбира единно, комплексно описание на текущото и целево състояние на бизнеса и информационните технологии, както и на техните взаимовръзки.
Архитектурното описание се явява най важния архитектурен процес, който на база архитектурните артефакти описва бизнес и системната архитектура на предприятието, както и взаимовръзките на съставящите ги компоненти.
На фигурата по-долу е представена функционална схема на архитектурните процеси, от която се вижда мястото и ролята на архитектурата на предприятието.
Архитектурното описание се явява базис за разработката на архитектурата на предприятието, нейния анализ и поддръжка в актуално състояние. То включва разнообразни обекти, описанието на които е подчинено на единен архитектурен модел.
Архитектурното описание е в пряка зависимост от нивото на зрялост на организацията. Всяко ниво на зрялост изисква собствено архитектурно описание, което наследява описанието на предходното ниво и го доразвива.
Описанието на архитектурата служи като детайлно ръководство, което определя основните, стандартни или типови елементи на процесите, техните взаимовръзки, както и процесите за управление на информационните системи.
Изисквания към архитектурното описание:
Характеристики на архитектурното описание
* Зрялост – отчитане нивото на зрялост на архитектурните компоненти при създаване на архитектурното описание, проектирането и разработката на архитектурата; * Предметни архитектурни области (бизнес архитектура, архитектура на данните, архитектура на приложенията, технологична архитектура); * Детайлизация (ниво предприятие, ниво проект, ниво приложения, ниво модули на приложенията и т.н.); * Абстракция (ниво на контекст, концептуално ниво, логическо ниво, технологично ниво, ниво на детайлно описание); * Гледна точка – представяне от различна гледна точка на архитектурните компоненти и техните взаимовръзки (собственик, архитект, проектант, разработчик, сервизи).
Постигането на тези характеристики е възможно при използване на единен архитектурен модел.
|