|
МРЕЖОВ МОДЕЛ НА БАЗА ДАННИ
|
|
МОДЕЛИ НА ДАННИТЕ ЙЕРАРХИЧЕН МОДЕЛ НА БАЗА ДАННИ МРЕЖОВ МОДЕЛ НА БАЗА ДАННИРЕЛАЦИОНЕН МОДЕЛ НА БАЗА ДАННИ ОБЕКТНО ОРИЕНТИРАН МОДЕЛ |
Същност на мрежовия модел на база данниОсновни компоненти в този модел са записи и съвкупност от записи.
Обектите от една предметна област са обединени в “мрежа” (множество).
Базата данни се състои от няколко множества, а те от своя страна съдържат записи. Една съвкупност от записи може да се разполага в една или повече мрежи. Структурна диаграма на даннитеПредставянето на данни и връзките между тях се извършва чрез граф, върховете на който са типове записи, а дъгите – типове връзки. Графичното изображение на графа се нарича структурна диаграма на данните.
Моделът се представя с помощта на възли и свързващи структури. Всеки възел представя колекция от записи, а всяка свързваща структура създава и представя релация в мрежова база данни.
Чрез структурната диаграма се свързват два възела, като единият възел е собственик, а другият възел е член. Всяка свързваща структура поддържа релация от тип едно към много, което означава, че един запис във възела собственик може да бъде свързан с един или повече записи във възела-член, но един единствен запис във възела-член може да бъде свързан само с един запис във възела –собственик.
Освен това един запис във възела-член не може да съществува без да е свързан със съществуващ запис във възела-собственик.
Компоненти на мрежовия модел на база данниОсновните компоненти в мрежовия модел на база данни са записи и съвкупност от записи.
Обектите от една предметна област са обединени в мрежа – множество.
Базата данни се състои от няколко мрежи, а те от своя страна съдържат записи. Една съвкупност от записи може да принадлежи на няколко мрежи.
Предимства и недостатъци мрежовия модел на база данниПредимства:
Недостатъци:
|