© Христо Тужаров, 2008
|
ПРИЛОЖЕНИЯ НА СПЪТНИКОВИТЕ МРЕЖИ
|
КОМУНИКАЦИОННИ МРЕЖИ
ВИДОВЕ РАДИОМРЕЖИ
МЕТОДИ НА ДОСТЪП ДО РАДИО МРЕЖАТА МОБИЛНИ РАДИОМРЕЖИКЛЕТЪЧНИ КОМУНИКАЦИИ ПО СТАНДАРТА GSM ПАКЕТНА КОМУТАЦИЯ В GSM МРЕЖАНОВИ ТЕХНОЛОГИИ В МОБИЛНИТЕ РАДИОМРЕЖИ СПЪТНИКОВИ МРЕЖИ |
Международна организация от страни подписали споразумение за ползуване на серия от изкуствени спътници с цел осъществяване на глобални мобилни комуникации - глас, телекс и трафик на данни между кораби и сухопътни мобилни единици. Учредена е през 1977 г. от 77 страни между които и България.
Различни категории потребители ползват услугите на системата: автомобилни, железопътни и морски превозвачи, журналисти, бизнесмени, политици и др.
Услугите варират от прост обмен на текстови съобщения(двупосочно директно телефонно набиране, телекс, факс, електронна поща) до двупосочно високоскоростно предаване на данни. Първото приложение на системата е за управление на кораби. С тази услуга собствениците на плавателни съдове могат да се свързват с корабите си по-всяко време и на всяко място. Възможно е също така по всяко време да се установи местоположението на плавателния съд. Внедрени са или са в процес на внедряване и други услуги-евтина сухоземна мобилна комуникация, управление на транспортни средства и други.
Всички системи (наземни, морски и въздушни) се свързват и интегрират към обществените телекомуникационни мрежи (X.25, ISDN, GSM, X.400 и др) Това се реализира чрез земни спътникови станции, които маршрутизират повикванията и съобщенията. Сателитите са така разположени, че осигуряват максимално комуникационно покритие с изключение само на полярните райони.
Комуникационната мрежа се управлява от център в Лондон. Входната точка към мрежата се нарича наземна станция. Това са станции за сателитна комуникация са разположени в страните членки. Потребителите на системата се наричат подвижни наземни станции.Тези устройства могат да бъдат от различно естество.
Спътникова телекомуникационна система за предаване на глас, факс, данни и пейджинг съобщения. Инициатор на проекта е фирмата Motorola. GSM стандартът е в основата на изграждане на проекта. Той ще включва 66 спътника и 11 наземни станции. Тази система е първа стъпка към реализацията на индивидуалните спътникови връзки.
Direc PC Реализират се три основни услуги:
Управляващ мрежов център - предавателна част на системата Потребителски комплект DAK - DirecPC Access Kit , който се инсталира на персоналния компютър и позволява да се ползват услугите на DirecPC .
|