Мрежови приложения © Христо Тужаров, 2012
|
WEB 2.0 И Е БИЗНЕС
|
|
Web 2.0 и Е бизнесаWeb 2.0 представлява нова вълна бизнес иновации, използващи продължаващото развитие на Интернет, като ново средство за правене на бизнес.
Web 2.0 е набор от:
Web 2.0 отразява нови възможности, станали достъпни благодарение на широкото разпространение на принципите и технологиите SOA.
Web 2.0 открива нови възможности за бизнеса, но едновременно поставя пред организациите задачите за:
Тенденции за превръщане на Web 2.0 в източник на бизнес - иновации:
Растящо внимание към иновации, способни да повишат производителността на труда в организациите. Това се налага поради факта, че става все по трудно повишаване на производителността за сметка на традиционните методи – контрол на разходите, сливания и поглъщания.
Непрекъснат глобален, ръст на достъпността на информация чрез участието в многофункционални комуникационни технологии. Повече от 1 милиард човека се намират в режим онлайн, а от тях примерно 300 милиона – чрез широколентови съединения. Изследванията показват, че в растящите мрежи значително количество хора не само използват Web за покупки, но също съдействат за информационно запълване и взаимодействие -социално и икономическо.
Изменение на отношението на новите поколения към технологиите и избора на средства за комуникации, консумиране и работа. Интернет не се явява нещо ново за младите поколения ( поколение Милениум), които са израсли заедно с него и комфортно го използват за социално взаимодействие, бизнес и работа.
Разширяване на възможностите и намаляване на стойността на производството на персонализирани специализирани стоки. Всичко започвайки с дрехите и завършвайки с автомобилите може да се персонализира на ниво стандартна цена, без цените по заявките да са завишени.
Непрекъснат процес на оптимизация на бизнеса, водещ до трансформация и аутсорсинг. Продължаващата конкуренция на глобалния пазар заставя организациите постоянно да се концентрират на оптимизация на своята дейност.
Към това се отнася интеграцията на информационните системи, поддържащи бизнес операции и тяхната постоянна експанзия вътре и извън предприятието, посредством SOA.
Последствия от развитие на Интернет и Web 2.0
Разпространението на всички форми на контент, които могат да се цифровизират, претърпява революционни промени. Стойността на разпространение на контента за потенциално неограничена глобална аудитория рязко намалява във връзка с цифровизиране на контента – текст, аудио, видео, филми и т.н.
В резултат броя на провайдерите на цифров контент нараства многократно, а частта контент използван чрез традиционните канали за централно разпространение бързо намалява, тъй като потребителите търсят това което им е необходимо чрез Интернет.
Влиянието на потребителските традиционни подходи върху маркетинга, рекламата и брендинга намалява. Едновременно с намаляване ефективността от ефирните канали ( телевизия, радио) за рекламодателите, се засилва възможността потребителите да споделят един с друг проблеми и опит.
Потребителските обзори и оценки заемат днес важно място в планиране на покупки и конкурират с маркетинга по традиционни канали.
Традиционния бизнес за осигуряване ръста на продажбите се насочва към
нишкови сегменти "дълга опашка" на пазара, и там се сблъскват с нишкови
провайдери.
Експлоатацията на тези сегменти от пазара се описват в икономическата литература като " дълга опашка", тъй като те са много и обхващат малък брой клиенти. Работата в тези сегменти съгласно традиционните бизнес модели е икономически неизгодно.
С използване на Web 2.0 това става възможно. Тази тенденция се нарича "от ръка в ръка" (peer-to-peer), и се реализира с помощта на използване на интернет - брокери и посредници
Новите приложения за крайните потребители трябва да се изкарват на пазара много по-бързо от преди, или за повишаване на адаптивността на организацията към новите условия, или за доставка на пазара на нови стоки и услуги. В някои сегменти на пазара конкурентоспособния живот на определени стоки се е снижил до толкова, че става по-кратък от средния цикъл за разработка. Във връзка с това и по други причини организациите изследват възможността за разгръщане и използване на приложения от нов тип.
Ползи от Web 2.0 Откриване на експертиОткриването на експерти повишава производитерността и успеха на организацията. Динамичните анкети и търсещи заявки към служителите могат да станат компонент на инфрастуктурата , който поощрява непланираното сътрудничиство и неформално взаимодействие като ефективно средство за решаване проблеми на бизнеса.
Корпоративни блогове
Използват се за послания на ръководството, електронни списания и форуми за управление на знания.
Корпорациите Google и Facebook се явяват пионери в тази практика, в рамките на собствените си организации.
Корпоративните блогове стават част от стандартен набор корпоративни средства за комуникация.
Корпоративни Wiki порталиWiki, както и блоговете, изпълняват ролята за сътрудничество и общуване.
Корпоративния wiki дава на експертите в предметните области прост инструмент за публикуване на техни обяснения по всеки въпрос. Пример: Корпоративния wiki мож да съдържа речник на съкращения и термини използвани в органицзацията.
Платформи за вътрешни съобщества
Платформите за вътрешни съобщения дават възможност на сътрудниците да създават виртуални форуми за обмен на мнения, знания, и опит в предметни области по интересуващи ги въпроси. Често, формирани по този начин съобщества участват в обмен на неструктурирани идеи, оказващи сериозно влияние върху бизнес процесите.
|