© Христо Тужаров, януари 2009
|
ЗРЯЛОСТ НА ПРОЦЕСИТЕ СММ Capability Maturity Model
|
МОДЕЛИ НА ЗРЯЛОСТ НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ СТАТИЧНИ ОРГАНИЗАЦИОННИ МОДЕЛИ МОДЕЛИ НА ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ЗРЯЛОСТ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ
|
Модел на зрялост на процесите СММ (Capability Maturity Model )
Същност на модел на зрялост на процесите СММ
Еволюционен модел за развитие способностите на организацията да създава програмно осигуряване.
Организационен модел, в който се описват пет еволюционни етапа, на които се управляват бизнес процесите в организацията. Фокусът се насочва към определени ключови области, процеси и практики
Концепция за зрялост, която създава условия за повторяемост на практиките – ако един път дадена практика е внедрена, не е необходимо да се внедрява втори път. Може само да се усъвършенства.
Съществуват правила, процедури и практики, доказали се във времето, които значително могат да повишат ефективността на организацията в следните направления:
CMM се използва не само за оценяване зрелостта при създаване на програмно осигуряване, но и за описание еволюционното ниво на организациите, като цяло и на мениджмънта, който организацията е достигнала или има намерение да достигне.
Структура на модел на зрялост на процесите СММ
Нива на зрялост – концепция на няколко нива, осигуряваща последователност в действията за постигане на съвършенство, Чрез нея организациите свикват да оценяват резултатите от внедряване на нови подходи, средства и инструменти,
Преходът от по-ниско към по-високо ниво е свързан с предварително моделиране на бизнес процесите и внедряване на нов бизнес модел в практиката.
Преходът предполага използването на:
Фактори за реализация на модел на зрялост на процесите СММ
Категории ключови процесиКлючовите процеси се разбиват на три категории – управляващи, организационни и осигуряващи.
Методиката СММ не акцентира отделяне на внимание на всички процеси, имащи отношение към жизнения цикъл на готовата продукция. Отделят се само тези, които пряко влияят върху достигане на конкретното ниво.
Общи характеристики на ключовите процеси Включващи практики, които се внедряват и институционализират ключовите процеси. Тези пет типа общи характеристики включват:
Критерии за определяне на ключови процеси
Нива на зрялост на процесите в модела на на процесите СММCMM определя пет нива на зрялост на процесите. В резултат на атестация на организацията се присвоява определено ниво, което по-нататък се повишава или понижава.
Всяко следващо ниво включва всички ключови характеристики на предходните нива.
Начално ниво на модела на зрялост СММ , хаос (Initial)Процесите са определени, но не са повторяеми и управляеми, което води до грешки в прогнозите и планирането.
Контролируемо ниво на модела на зрялост СММ (Managed)Процесите са повторяеми и управляеми, имат описание и се прави опит за качествената им оценка. Не са оптимизирани, тъй като не са анализирани и липсват точни нормативи за извършването им.
Стабилно ниво на модела на зрялост СММ (Defined)Процесите в управлението и производството са напълно формализирани. Те са документирани, стандартизирани и обединени в единен информационен поток. Съществува възможност за:
Управляемо по резултати ниво на модела на зрялост СММ (Quantitatively Managed)Характеризират се с това, че приоритетите се сменят в посока на оценка качеството на процесите (водещи до повишаване качеството на продуктите и услугите)
Оптимизируемо ниво на модела на зрялост СММ (Optimizing)Характеризират се с това, че става възможно да се управлява качеството на процесите по цялата верига, включително доставки, производство, продажби и обслужване;
Сертификация за съответствие на ключовите областиСертификационната оценка за съответствие на всички ключови области се извършва по 10-бална скала За успешна квалификация на дадена ключова област е необходимо да бъдат набрани минимум 6 бала. Оценката на ключевите области се провежда по следните показатели: 1. Заинтересованост на ръководството в дадената област – планира ли се практическо внедряване в дадената област и съществува ли разбиране за необходимостта от нея. 2. Доколко широко се прилага в организацията (например, оценка от 4 бала съответства на частично прилагане). 3. Успешно ли е прилагането на дадената област в практиката на организацията (например, оценке от 0 бала съответства на пълно отсъствие на някакъв ефект, а оценка от 8 бала показва наличие на системно измерван положителен резултат в цялата организация).
|