© Христо Тужаров, Юли 2008
|
ПОЗИЦИОНИРАНЕ
|
ИСТОРИЯ НА СТРАТЕГИЧЕСКИЯ МЕНИДЖМЪНТ СИТУАЦИОНЕН ПОДХОД |
Стратегически мениджмънт в периода: 1980 г.
Майкъл Портър, профессор от Харвардската школа по бизнес
1. Предлага организацията да се разглежда като ценностна верига от отделни дейности: разработка – производство – придвижване на пазара и т.н. «Конкуренция», 1998
2. Определя основните дейности в организацията
Спомагателни дейности
Основни дейности
3. Разглежда пет конкурентни сили
Субститути (от лат. substitutio — замена) — взаимозаменяеми стоки. Характеризират се с това, че ръста на цените на една стока предизвиква увеличаване на потреблението на друга стака.
4. Разделя всички стратегии по отношение на стоката на два типа:
5. Класифицира конкурентните стратегии
Стратегия по отношение към продукта
Стратегия на концентрацията – усилията са насочени към един продукт, чрез намаляване на себестойността му и увеличаване обема на продажбите му.Предназначение – за постигане на успех в ценовата конкуренция.
Стратегия на диференциация – усилията са насочени към придаване на продукта специфични черти, отличаващи го от продуктите на конкурентите.Предназначение – увеличаване на обема на продажбите при не ценова конкуренция.
Стратегия по отношение към избора на сегментите на пазара
Стратегия на специализация (тясна специализация) – съсредоточаване дейността на компанията към производство на продукти за един сегмент от пазара.
Стратегия на диверсификация - производство на продукти за независими сегменти от пазара с цел повишаване устойчивостта на компанията, т.е увеличаване възможността за оцеляване при провал на някой от пазарните сегменти.
Модел на Маккинзи «7S»Консултанската фирма Маккинзи в началото на 1980 г., разработва модел на успешна компания, като финансира вътрешен проект «Съвършенство» - търсене на най-успешните за последните 20 години компании и определяне на факторите за техния успех.
Том ПитерсИзследва причините за неудачно завършили опити за трансформация на компании (75% ) и на тази база предлага редица относително нови принципа:
По отношение към външната среда:
По отношению към вътрешната среда:
АДХОКРАТИЯ – организационни форми, занимаващи се с нови за компанията въпроси и явяващи се като правило временни.
|