Септември 2009
|
Системи за управление на Web-контент
|
|
Система за управление на веб-съдържание (Web Content Management System или WCMS)Програмeн комплекс, предоставящ функции по създаване, редактиране, контрол и организация на Web сайтове.
WCMS често се използват за създаване на блогове, лични страници, и интернет магазини, насочени към потребители, слабо запознати с програмирането.
Всеки Web-сайт се състои от набор страници, организирани в съответствие с определени задачи и изисквания. При проектиране и разработка на Web сайт от особено значение е позициониране на ключовите думи.
Същаствуват два принципно различни подхода за организация на един сайт – статичен и динамичен.
Статичен сайтСайтът се създава страница след старница, като във всяка страница се включва съответно съдържание (контент), и елементи на оформяне (дизайн) – шапка на сайта, меню, служебни връзки за навигация и т.н.При подобно смесване на контента и дизайна произтичат доста недостатъци:
Динамичен сайтСайтът се създава, като за всяка Web-страница се използва шаблон, определящ изобразяването на страницата в процореца на Web-браузера.
Информацията се помества на страницата с помоща на стандартни средства не изискващи познаване на езика HTML процедурите за публикуване на Web-страница.
Динамичните сайтова са незаменими, когато сайтът се състои от множество страници и те трябва често да се обновяват, както и когато е необходима обратна връзка с потребителите на сайта.
Начини за създаване на динамичен сайт
За разработка на динамични сайтове се използват такива системи и езици за програмиране като PHP, Perl, С++. Контентът на динамичните сайтове се съхранява обикновено в база данни, а на указаните езици се пище програма, която генерира от съдържанието на базата данни HTML-страници, които вижда потребителя.
Използването на такива система изисква значитилно по малко време и сили, като като съществува опастност набора от възможности да бъде недостатъчен или в повече. Типова структура на система за управление на Web-контентИзползва се трислойна архитектура клиент/сървър.
Тази архитектура разбива процеса на обработка на данните между клиента, сървър за приложения и хранилище на данните
Получавайки заявка сървъра за приложения я обработва , свързва се с хранилището за данни и генерира съответен резултат към клиента във вид на HTML-файл.
Сървърът за приложения се явява стандартизирана платформа за динамична доставка на контент и създаване на основните приложения. Сървърите за приложения могат да бъдат няколко като връзката с тях се реализира чрез Web-сървъра.
Основни възможности на системи за управление на Web контент
Видове системи за управление на Web контентСъществуват множество готови системи за управление жизнения цикъл на Web сайт, в т. ч. и безплатни. Те могат да бъдат разделени на три типа в зависимост от начина на работа:
Системите от този тип работят на базата на веригата «Модул за редактиране - База данни - Модул за представяне».
Модулът за представяне генерира страници при заявка, като използва информация от базата данни.
Информацията в базата данни се променя с помощта на модула за редактиране.
2. Генерация на страници при редактиране Системите от този тип основно се базират на програми за редактиране на страници, които при промяна на съдържанието на сайта създават набор от статични страници. При този подход липсва обратна връзка с посетителя на сайта.
3. Смесен тип. Както се разбира от названието съчетава в себе си преимуществата на първите два подхода.
Може да бъде реализиран чрез използване на кеширане – модълът за представяне генерира страницата еднократно след което тя се разтоварва значително по-бързо от кеша.
Кеша се обновява както автоматичнослед изтичане на определен срок, така и ръчно по команда от администратора.
|