© Христо Тужаров, 2008
|
ЕКСТРЕМАЛЕН МОДЕЛ
|
ПРОЕКТИРАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИ СИСТЕМИ ПОДХОДИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ИСЖИЗНЕН ЦИКЪЛ НА ИНФОРМАЦИОННАТА СИСТЕМА СТРУКТУРА НА ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ НА ИС СПИРАЛОВИДЕН МОДЕЛ |
Предпоставки за създаване на екстремалния моделСилната конкуренция изисква модели, даващи бързи резултати при разработка на информационни системи, когато:;
Същност на екстремалния моделНабор от препоръки, които самостоятелно изглеждат лишени от смисъл и често противоречиви, но събрани в правилна комбинация се превръщат в ефективно работещ инструмент.
Цел на екстремалния модел
Характерни особености на екстремалния модел
Основни принципи на екстремалния модел
ВзаимодействиеВсички членове на екипа трябва да умеят да синхронизират работата си, като се съобразяват със структурата на целия проект.
Избор на приоритетиЗаедно с възложителя се решава, коя функция трябва да се реализира задължително и коя отсрочена.
Малки реализацииРазработчиците създават работоспособна версия много бързи и разширяват възможностите и много често.
Система за именованеВ процеса на разработка и общуване се използва единна терминология.
Опростен продуктСъздаваната програма трябва да бъде опростен продукт, отговарящ на изискванията на потребителя. В него не се залагат бъдещи възможности.
Тестването, като методически подход В рамките на целия проект усилията са съсредоточени за проверка на създаваната система. Програмистите предварително подготвят тестове, на база изискванията на възложителя. След което пишат програмен код, който трябва да отговаря на съответния тест.
Преоценка на потребноститеСтруктурата на продукта постоянно се подобрява, като се избягват повторения и реализация на непотребни възможности.
Работа по двойкиПрограмите се пишат по двойки – единия от програмистите пише кода, а другия обмисля архитектурата.
Колективна собственостЦелият код принадлежи на всички програмисти. Всеки може да внася съгласувани изменения във всяка част. Използва се единен стил.
Непрекъсната итерацияСъбирането на продукта се реализира многократно в рамките на предварително планирани итерации. Така се ликвидират множество проблем, свързани със интегрирането на модули, разработвани от различни програмисти.
40-часова работна седмица - Уморените програмисти правят много грешки.
Потребител на разположение Във всеки момент е налице специалист от страна на възложителя, който може да уточни дадено изискване, да смени приоритет или да отговори на конкретен въпрос.
|